fbpx

Autoomaniku ABC – Kõik õlivahetuse kohta

Kevadise hoolduse aeg on kätte jõudmas ning selleks oleme välja toonud kõik, mis on vaja teada õlivahetuse kohta.

Õlivahetused on vaid üks paljudest auto omamisega kaasnevatest väiksematest kohustustest, kuid see on teie auto heas korras hoidmiseks ülioluline. Lisaks, kui te ei vaheta oma õli õigeaegselt ja sobivate toodetega, võib see teie sõiduki mootorile suuri kahjusid põhjustada.

Mootori õli  kulub tööea jooksul. Regulaarselt teostatud õlivahetus aitab hoida mootori puhtana ja vältida paksenenud õli potentsiaalset mootorit kahjustamist. Kui soovite maksimeerida mootori jõudlust ja mis kõige tähtsam – mootori tööiga, ärge unustage teostada oma sõidukile kõige tähtsamat hooldust, et ära hoida suuremaid kulusid.

Millal vahetada õli?

Õlivahetuse vahel on kõige parem jälgida sõidetud kilomeetreid, ehkki mõned autod muudavad selle lihtsamaks näidiku abil, mis ütleb, et on aeg minna õli vahetama, osana nn õli eluea jälgimissüsteemist. Need süsteemid jälgivad teie läbisõitu ja kasutavad ka auto arvutis analüüsitud sõidu andmeid, et teha kindlaks, millal teie auto õlivahetust vajab. Kui tuli põleb, on kõige parem õli vahetada nii kiiresti kui võimalik

Miks vahetada mootori õli?

Mootoriõli muutub aja jooksul vähem efektiivseks. Pidev kokkupuude kuumuse, niiskuse ja õhuga põhjustab õli lagunemist (oksüdeerumist). Lõpptulemus? Õli paksenemine, setted, sette moodustumine ja söövitav kulumine. Kõik need ebameeldivad elemendid võivad teie mootorile palju kahju põhjustada.
Õlilisandid on ammendunud, õli kasutusaeg lõppenud. Kui õlilisandid on täielikult ammendatud, ei saa õli enam vabalt ujuva mustuse ja metallidega hakkama, põhjustades setete oksüdatsiooni. Kõige tähtsam on see, et vana õli ei saa enam teie mootorit korrosiooni ja kulumise eest kaitsta.

Kui tihti õli taset kontrollida?

Auto õlitasemel tasub silma peal hoida. Isegi uute autode puhul on märgatud, et võib tekkida aeg-ajalt vajadus õli juurde valada. Meie soovitame kontrollida õlitaset vähemalt ühe korra kuus. Lekke avastamisel on oluline pöörduda koheselt remonditöökoja poole, nii võib ära hoida kuluka autoremondi.

Suuremas osas uuematel autodel on elektroonilised õlitaseme andurid, traditsiooniline lahendus on õlitaseme varras. Kui su autol on õlitaseme varras ja plaanid õlitaset kontrollida, siis kõigepealt veendu, et auto oleks pargitud tasasele pinnale. Kui oled mootori äsja seistanud, siis pea meeles, et kapoti all võivad mõned kohad olla väga kuumad.

Peale mootori seiskamist ava kapott, tõmba õlivarras välja ja pühi täies ulatuses puhtaks. Seejärel sisesta varras uuesti oma kohale ja lükka lõpuni välja. Tõmba uuesti välja ja vaata, kuhu maani õli ulatub. Igal vardal on märgistus, mis korrektset taset märgib. Tavaliselt on kaks punkti, mis tähistavad õige õlikoguse vahemikku. Kui õli ulatub sellesse alasse, siis on õli parajalt ning lisada pole vaja. Kui õli on alla miinimumi tähistava märgi, siis tuleb seda lisada.

Jälgi hoolega õli värvi

  • Läbipaistev kuldne – ei pea vahetama
  • Veidi läbipaistev pruunikas – sobib veel
  • Pruun ja läbipaistmatu – vajab lähimal ajal vahetamist
  • Must – vajab kohest vahetust

Õli tooni hindamisel tuleb arvesse võtta ka mootoritüüpi. Diiselmootoritel on mootoriõli hindamine tooni järgi raskendatud, kuna diiselmootorite õli omandab musta tooni oluliselt kiiremini kui bensiinimootorite õli. Diiselmootoril võib tummisem õli olla siiski kasutuskõlblik. Kui kõhkled õli kvaliteedis, soovitame igaks juhuks pöörduda spetsialisti poole.

Kui aga märkad õli korgi all vähesel hulgal  heledat konsistentsi, siis see on mootorisse tekkinud vee kondensatsioon lühikeste kilometraažide tõttu. Kui aga märkad, et õli tase on üle normi ja heledat konsistentsi suuremal hulgal, siis võib kahtlustada, et õli hulka on lekkinud jahutusvedelik. Veel tasub tähelepanelik olla pisikeste metallitükkide osas. sest need viitavad võimalikule mootorikahjustusele. Mõlemal juhul tuleks auto viia kiiremas korras töökotta, et vältida veel suuremate kahjude tekkimist

Kui õlitaseme ja -konsistentsiga on kõik korras, siis pane õlivarras tagasi, veendu, et see on lõpuni lükatud ja omal kohal ning sulge kapott.

Kui tihti õli vahetada?

Õlide ja vedelike soovitatav vahetusperiood on märgitud tehase poolt kaasa antud kasutusjuhendis ning on iga auto puhul erinev. Kuigi hooldus intervallid erinevad eri autotootjate puhul oluliselt, on levinud kaks üldreeglit:

  • mida uuem auto ja rahulikum sõidustiil, seda pikem hooldusintervall.
  • mida vanem auto ja agressiivsem sõidustiil, seda lühem hooldusintervall.

Endiselt leidub inimesi, kes teevad seda iga 5000 kilomeetri või 3 kuu möödumise järel. Seoses tehnoloogia arenguga autotööstuses ja õli tootmises pole nii tihedalt vahetamine vajalik. Paljude autotootjate õlivahetuse intervallid on kaksteist või isegi viisteist tuhat kilomeetrit ning vastavalt kuue või kaheteist kuu järel.

Pärast 2000. aastat väljastatud autode mootoriõli vahetusintervalli saab kontrollida siit.

Scroll to Top